Festiwal

Jubileusz czas zacząć!

Artur Ruciński, gwiazda prestiżowych scen, niezwykły polski baryton, który z wielkim sukcesem ostatnio wystąpił w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz doskonała sopranistka Iwona Sobotka a także znani i cenieni śpiewacy tacy jak: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Stanisław Kuflyuk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz dyrygent Oliver Diaz, dyrektor artystyczny Teatro Zarzuela w Madrycie - to tylko część gwiazd, które wezmą udział w jubileuszowym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny festiwal, którego głównymi organizatorami są Gmina Krynicy-Zdrój i krynickie Centrum Kultury, będzie miał rozmach godny jubileuszu. Funkcję ambasadora festiwalu przyjął prof. Ryszard Karczykowski zaś merytorycznie imprezę wsparł prof. Stanisław Krawczyński, dołączając do sekretariatu programowego festiwalu.

Od 13 sierpnia przez kolejne 8 festiwalowych dni odbędzie się w sumie ponad 30 imprez, w tym: koncerty, spektakle, spotkania a także warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków. Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym kilkudziesięciu śpiewaków oraz osiem orkiestr: Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Opery Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Salonowa Orkiestra Camerata.

Festiwalowy  czas w Krynicy będzie upływał pod znakiem wszelkich gatunków śpiewu.  Zostanie zaprezentowanych osiem głównych wydarzeń, na które złożą się nie tylko koncerty pełne największych przebojów z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: „Wesoła wdówka” (18.08) będąca inscenizacją Opery Śląskiej w Bytomiu oraz muzyczna opowieść „Kamienica na Nalewkach” (16.08) warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Festiwal zainauguruje (13.08) wielki plenerowy  koncert trzech młodych, niezwykle utalentowanych tenorów hiszpańskich, którym towarzyszyć będzie Iwona Sobotka, ceniona polska artystka  zamieszkała na stałe w Hiszpanii. José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz wprowadzą publiczność  w świat największych przebojów operowych i operetkowych. Podczas wieczoru zatytułowanego „W krainie tenorów” nie zabraknie też repertuaru Kiepurowskiego, co będzie ukłonem hiszpańskich artystów, dla polskiego króla tenorów. Krakowską Orkiestrę Symfoniczną i Chór Polskiego Radia poprowadzi maestro Oliver Diaz, dyrektor Teatro de la Zarzuela w Madrycie.

Tegoroczna edycja jest niezwykła także z tego powodu, że 15 sierpnia przypada 50. rocznica śmierci patrona festiwalu. Z tej okazji odbędzie się koncert nadzwyczajny poświęcony pamięci Jana Kiepury, słynnego tenora zatytułowany „Aria dla Krynicy”. Gwiazdą tego wieczoru będzie Artur Ruciński, występujący na takich scenach jak Teatro alla Scala, Royal Opera House Covent Garden, Opéra Bastille, San Francisco Opera, Deutsche Oper Berlin a ostatnio Metropolitan Opera w Nowym Jorku, artysta który na kilka dni przed występem w Auditorium de Palma de Mallorca, w Hiszpanii, postanowił zaśpiewać przed festiwalową publicznością w Krynicy. Ponadto w koncercie udział wezmą śpiewacy uznani i niezwykle cenieni przez publiczność i krytykę: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk, Jacek Ozimkowski.  Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Piotra Wajraka.

Mocnym punktem festiwalu będzie koncert (17.08) wielkiej damy polskiej operetki Grażyny Brodzińskiej i jej gości, trzech śpiewających panów: Andrzeja Lamperta, Marcina Jajkiewicza, Janusza Krucińskiego, na który złożą się przeboje od klasyki po cenioną rozrywkę. Warto wspomnieć, że ten wieczór zostanie poświęcony pamięci  zmarłego w tym roku Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego dyrektora Festiwalu Kiepurowskiego. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie też hitów operetkowych, tak bardzo lubianych przez krynicką publiczność; na wieczór zatytułowany „Ze mną Ty, przy tobie ja” (14.08) złożą się najsłynniejsze duety w wykonaniu Renaty Drozd, Iwony Tober, Jakuba Oczkowskiego, Tadeusza Szlenkiera. Miłośników poezji śpiewanej ucieszy zapewne fakt, że zaproszenie na festiwal przyjęła królowa tego gatunku Edyta Geppert, która wystąpi w Krynicy (19.08)  wykonując wraz z zespołem Vasie swoje największe przeboje.

Festiwal zamknie wieczór poświęcony młodym niezwykle utalentowanym artystom, który otrzymał tytuł „Kiepura i co dalej?”. Solistami będą finaliści konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (Anna Filimowska-Wolfinger, Katarzyna Nowosad i Szymon Mechliński) oraz Anna Choczaj (studentka UMFC w Warszawie), Aleksandra Szmyd (studentka AM w Krakowie), Emil Ławecki (absolwent UMFC w Warszawie) i gość specjalny Aleksander Pinderak (solista Opery Wiedeńskiej).

Ponadto w trakcie festiwalu codzienne, w różnych miejscach, także w plenerze odbywać się będą koncerty muzyki kameralnej, przedpołudniowe spotkania z artystami organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej „Aria”,  oraz co jest festiwalową nowością  spotkania na Deptaku z mistrzem Janem „Uśmiechnij się z Kiepurą”, pełne anegdot a także wspólnego śpiewania. Szykuje się więc w Krynicy, w tym roku wielkie święto śpiewu i jak na jubileuszową edycję przystało organizatorzy zapowiadają jeszcze wiele wspaniałych niespodzianek.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka było, aby pamięć o Janie Kiepurze trwała. Krynica wydawała się do tego idealnym miejscem. Bo właśnie tu w latach 30. XX wieku Jan Kiepura wybudował „Patrię”, wielki, nowoczesny pensjonat. Z Krynicą chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Wojna mu w tym jednak przeszkodziła, do Polski już na stałe nigdy nie wrócił. Ale dzięki festiwalowi jego imienia jest od lat obecny, i w Krynicy, i w Polsce.

Przez lata festiwal się rozrastał. Każdy z jego kolejnych artystycznych dyrektorów dodawał coś od siebie budując dzisiejszą pozycję imprezy. W Krynicy trzeba było być. Wiedzieli o tym artyści i publiczność. Festiwal swoją popularność zawdzięcza nie tylko gwiazdom, ale także programowaniu. Założeniem tej imprezy jest, aby pokazać różne gatunki śpiewu. Zwłaszcza, że patron festiwalu był artystą niezwykle wszechstronnym, który prezentował się w operach, operetkach, filmach, śpiewał też popularne piosenki.  Dlatego też i tegoroczna edycja festiwalu jest niezwykle różnorodna.

Kup bilet przez internet

Kontakt:

50. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY
33-380 Krynica-Zdrój Piłsudskiego 19
18 471 07 50
Faks: 18 471 07 55

 

Organizatorzy:
Partner główny:
Partnerzy strategiczni:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni medialni: